Aktualności

Fotowoltaika

Fotowoltaika

Zastosowanie energii wynikającej ze słońca ma dużą tradycję, jednak właśnie ostatnie lata dały szereg podejść zezwalających na uzyskanie energii elektrycznej czy cieplnej, jakie można stosować do celów mieszkalnych właściwie poprzez cały rok. Są to panele fotowoltaiczne i panele solarne, nazywane także kolektorami czy solarami. Oraz pomimo iż wyglądają niezwykle podobnie, ich zastosowanie jest całkowicie odmienne, choć dla amatora rozbieżności pomiędzy nimi są właściwie niewidoczne. Co należy wiedzieć na temat fotowoltaiki? Na czym polega jej działanie i czy warto się na to rozwiązanie zdecydować?

Czym jest fotowoltaika ?

Fotowoltaika jest to nazwa mechanizmu umożliwiającego uzyskiwać energię elektryczną ze słońca. Odbywa się to za pomocą paneli solarnych, krzemowych płyt, jakie umieszcza się na jakiejś przestrzeni (nierzadko są to dachy domów), aby poprzez cały rok tworzyć prąd ze światła ciepłego. Jest to dopuszczalne dzięki działaniu mającemu nazwę rezultatu fotowoltaicznego. Polega ono na tymże, iż w półprzewodniku występuje elektromotoryczna siła. Panele fotowoltaiczne montuje się w ów sposób, by były wyznaczone na południe.

Ogniwa fotowoltaiczne – czy należałoby w nie zainwestować?

Na wydatek inwestycji w instalację fotowoltaiczną składa się pełna moc fotoogniw i pozostałych składników instalacji. Także dodać należy robociznę. Małe systemy fotowoltaiczne do 10 kW, więc tzw. mikroinstalacje, montuje się zazwyczaj na dachach domów mieszkalnych. Systemy solarne o mocy większej aniżeli 10 kW lokowane są z zasady na terenie, na specjalnie do tego celu dedykowanych ramach wsporczych.

Magazyn energii elektrycznej

Najważniejszymi elementami instalacji fotowoltaicznej są ogniwa, połączenia i akumulatory. Ważnym jest to, by każdy choć raz rozmyślał nad tym, w co warto inwestować mając na uwadze przyszłość. Z pewnością fotowoltaika jest dobrym rozwiązaniem. Ceny energii elektrycznej stale rosną, a środowisko naturalne jest niszczone przez te zakłady, które produkują energię elektryczną w sposób tradycyjny. Fotowoltaika jest więc inwestycją długoterminową, która się opłaca. Dobrze jest pamiętać o tym fakcie i starać się myśleć przyszłościowo. Sprawdź magazyn energii