Aktualności

Czy warto inwestować w Polsce w panele słoneczne?

Czy warto inwestować w Polsce w panele słoneczne?

Przy stale wzrastających cenach za prąd coraz więcej ludzi decyduje się na panele słoneczne. Inaczej zwane fotowoltaicznymi są świetną alternatywą dla tradycyjnego pozyskiwania energii. Są przy okazji znacznie bardziej ekologiczne i zmniejszają ślad węglowy. Czy warto inwestować w fotowoltaikę w Polsce?

Ile kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej?

Panele słoneczne co prawda wymagają pewnego wkładu początkowego, ale inwestycja bardzo szybko się zwraca. Wszystko wychodzi znacznie taniej przy dodatkowych dofinansowaniach od państwa lub banków. Średni koszt zamontowania paneli to około 18 tysięcy złotych, ale wszystko zależy od konkretnej firmy, która się tym zajmuje. Trzeba zwrócić uwagę, że nadwyżkę wytworzonej energii można przekazać sieci energetycznej. Czasami wynosi ona nawet 80 procent, dlatego ma to duże znaczenie przy ogólnych oszczędnościach.

Ile można oszczędzić na fotowoltaice?

Przy dobrym nasłonecznieniu i odpowiednim umieszczeniu paneli rocznie można oszczędzić nawet 2500 kWh energii. Całość inwestycji zwraca się w przeciągu 10 lat, choć zdarza się, że nawet wcześniej. W przypadku dofinansowań na poziomie 40 procent będzie to zaledwie 6 lat. Wiele zależy oczywiście od tego, jaką ilość energii zużywa się w ciągu roku. W każdym przypadku koszt jest nieco inny. Należy również zaznaczyć, że inwestycja zwróci się wyłącznie przy braku przeprowadzek. Przy wszystkim należy pamiętać nie tylko o swoim zysku, ale dobru całej planety. Dzięki panelom nie wytwarza się szkodliwych substancji, które wpływają również na stan powietrza wokół domu.