BRANDING, REKLAMA

Druk wielkoformatowy i jego zastosowanie w reklamie zewnętrznej

Każdy kto prowadzi własną działalność gospodarczą wie, że reklama własnych produktów i usług jest niezbędna do prowadzenia i rozwijania biznesu. W dzisiejszych czasach poziom posiadanych przez nas technologii, technik i wiedzy daje nam możliwość promowania się korzystając z różnorodnych form i rodzaju reklamy. Jedną z nich jest wykorzystanie druku wielkoformatowego.

Druk wielkoformatowy zaliczany do druku cyfrowego / solventovego wykorzystywany jest stosunkowo od niedawna, przede wszystkim do reklamy wielkoformatowej (reklamy zewnętrznej – OUTDOOR / Out of home / OOH). Profesjonalnie wykonany druk wielkoformatowy charakteryzuje się trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Promieniowanie słoneczne, deszcz czy śnieg, nie powinny uszkodzić materiału i będącego na nim nadruku. Nadrukowane grafiki, napisy i zdjęcia powinny zachować swoją ostrość, kontrast i nasycenie kolorów. Dobrej jakości druk w połączeniu z prawidłowo zaplanowaną kampanią outdoorową jest w stanie przykuć wzrok i wzbudzić zainteresowanie firmą czy proponowanymi usługami bądź produktami. Standardowymi nośnikami do których wykorzystywany jest druk wielkoformatowy są między innymi:

  • billboardy, frontlighty, backlighty, citilighty,
  • banery i siatki winylowe,
  • plakaty,
  • szyldy,
  • tablice reklamowe,
  • oklejone samochody i witryny sklepowe.


Warto pamiętać, że w dzisiaj druk wielkoformatowy nie ogranicza się do standardowych materiałów ani przede wszystkim jego kształtów. Bardzo często marketingowcy planują kampanie, w których wykorzystywane są niestandardowe wielkości, kształty i nietypowe materiały. Drukarnie oferują możliwość przycinania druku do wyznaczonych formatów wykorzystania form przestrzennych, czy techniki laminowania i lakierowania. Oprócz reklamy zewnętrznej, druk wielkoformatowy wykorzystywany jest także w kampaniach indoorowych – druk Instore. Do tego typu nośników zaliczamy między innymi: plakaty, fototapety, rollaupy, hangery.


Wielki format otacza nas codziennie: jadąc samochodem autobusem, robiąc zakupy, będąc na spacerze – wszędzie znajdujemy nośniki wielkoformatowe. Niektórzy przechodzą obok nich obojętnie, jednak 
większa część mimowolnie czyta hasła znajdujące się na przykład na billboardach czy w witrynach sklepowych. Dlatego też wykorzystanie druku wielkoformatowego jako jednej z form promocji, zapewne pozwali nam na skuteczne rozreklamowanie działalności, wspomoże inne działania medialne, przyciągnie i zapadnie w pamięci klientów.